3 pomysły na… pasty do pieczywa
Dzisiaj na tapecie będą pasty do pieczywa. Wszyscy bardzo je lubimy, ale często ograniczamy się do tej tradycyjnej, jajecznej ze szczypiorkiem lub do pasty z tuńczyka. A przecież taką śniadaniową (i nie tylko) pastę można zrobić właściwie ze wszystkiego! Może być mięsna, rybna, wegańska czy wegetariańska i w pełni warzywna. A takie pasty są bardzo zdrowymi alternatywami dla tradycyjnych kanapek z wędliną i serem. I możemy w nich przemycić zdrowe produkty, warzywa i zioła, więc czego chcieć więcej? Róbmy i jedzmy domowe pasty bo warto!
A tym wpisem chciałabym rozpocząć cykl wpisów „3 pomysły na…”, w których będziemy brali pod lupę sposoby na urozmaicenie tradycyjnych i nieco oklepanych dań tak, aby odkryć je na nowo, ale w innej odsłonie. W końcu każdy z nas przeżywa taki moment, w którym potrzebujemy odmiany od codziennej rutyny. I dotyczy to również tego, co jemy – czy to na obiad, czy na śniadanie, kolację, lunch itd. W końcu kuchnia daje mnóstwo możliwości i z pewnością nie musi być nudna. Warto kombinować, by odkrywać nowe smaki i przepisy.
Pomysł nr. 1: pasta rybna z łososiem wędzonym
Bardzo prosta i lekka pasta zrobiona z białego serka kremowego i łososia wędzonego. Dla mnie zdecydowanie jedna ze smaczniejszych, która bardzo często gości na moim stole.
Składniki (10 porcji)
- 200 g wędzonego łososia w kawałkach lub plastrach
- 150 g kremowego serka
- mały ząbek czosnku
- łyżeczka posiekanego koperku
- kilka kropel soku z cytryny
- sól i pieprz
Przygotowanie. Łososia kroimy w bardzo drobne kawałeczki i przekładamy do miseczki. Dodajemy serek, koperek i sok z cytryny. Przeciskamy czosnek przez praskę i dodajemy do pozostałych składników. Wszystko dokładnie mieszamy, delikatnie ucierając i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gotowe!
Wartości odżywcze w porcji
- Kalorie: 75
- Białko: 6,43 g
- Tłuszcz: 5,36 g
- Węglowodany: 0,5 g
Pomysł nr. 2: wege pasta z grillowanych warzyw
Bardzo aromatyczna pasta z grillowanych warzyw to świetny pomysł nie tylko na kanapki, ale również jako przekąska na imprezę podana np. na krakersach lub jako dodatek do mięs z grilla. Pełna i głęboka w smaku o intensywnym aromacie ziół i oliwy skradnie niejedno serce.
Składniki:
- cukinia
- bakłażan
- 5-6 pomidorów suszonych z zalewy
- 2 ząbki czosnku
- cebula
- papryka czerwona
- pół papryczki chilli
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek
- pół pęczka świeżej bazylii
- 5 gałązek świeżego tymianku
- sól, pieprz, szczypta ziół prowansalskich
Z podanych składników otrzymamy około 90 dag pasty warzywnej, czyli około 25 porcji (1 porcja = dwie łyżki).
[shopeneo-widget id=”3a683296-38dd-4db3-9ae6-5fe48704a01c”]
Przygotowanie. Cukinię i bakłażana kroimy w grube plastry. Cebulę przekrawamy na ćwiartki. Z papryki usuwamy nasiona i kroimy na kawałki. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia układamy wszystkie warzywa. Dodajemy również czosnek i chilli w całości. Wszystko skrapiamy oliwą, oprószamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Dokładnie obtaczamy tym warzywa. Blachę wkładamy do piekarnika ustawionego na grill na 200 stopni na około pół godziny. W czasie pieczenia od czasu do czasu możemy przemieszać warzywa. Po upieczeniu lekko je studzimy. Upieczoną paprykę i bakłażana obieramy ze skóry. Następnie wszystkie zgrillowane warzywa przekładamy do malaksera, dodajemy suszone pomidory, bazylię, listki tymianku. Blendujemy wszystko na dość gładką masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Wartości odżywcze w porcji
- Kalorie: 32
- Białko: 0,6 g
- Tłuszcz: 2,27 g
- Węglowodany: 2,9 g
Pomysł nr. 3: wegańska pasta z białej fasoli (hummus z fasoli)
Inaczej zwana „wegańskim smalcem” lub po prostu „fasolowym hummusem”, czyli takim dla dbających o linię. Mimo, że to smalec-fit, to tak samo dobrze smakuje na pajdzie prawdziwego chleba z kiszonym ogórkiem jak ten prawdziwy. W dodatku ta wersja jest pełna białka i witamin, przy dużo mniejszej ilości tłuszczu. Warto więc na niego zwrócić uwagę i od czasu do czasu taki „a’la smalczyk” przygotować i spałaszować.
Składniki
- puszka białej fasoli lub 150 g suchej fasoli Jaś
- nieduża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy
- pół łyżeczki kminu rzymskiego
- szczypta cząbru
- 2 gałązki świeżego tymianku
- pół łyżeczki majeranku
- sól, pieprz
Z podanych składników otrzymamy około 20 porcji pasty (1 porcja = 1 łyżka pasty).
[shopeneo-widget id=”74ead2cf-3005-496b-a354-0101162f78e8″]
Przygotowanie. Fasolę odcedzamy z wody (nie wylewamy jej, ponieważ będziemy nią rozrzedzać zbyt gęstą pastę) i przekładamy do malaksera/blendera. Jeśli używamy suchej fasoli, to należy ją dzień wcześniej namoczyć i ugotować do miękkości w lekko posolonej wodzie. Taką ugotowaną i lekko przestudzoną fasolę również odcedzamy i przekładamy do malaksera. Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek siekamy w plasterki. Podsmażamy je na oliwie do lekkiego zrumienienia (nie za długo, żeby czosnek nie był gorzki), a następnie dodajemy do fasoli. Dodajemy przyprawy i zioła, a następnie blendujemy całość na gładką pastę. Gdyby była zbyt gęsta to dodajemy kilka łyżek wody z fasoli (z puszki lub z gotowania). Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Aby urozmaicić pastę polecam przygotować grzanki z razowego chleba lub pumpernikla lub dodać prażone orzechy lub nasiona, które będą przyjemnie chrupały. Gotowe!
Wartości odżywcze w porcji
- Kalorie: 27
- Białko: 1 g
- Tłuszcz: 1,1 g
- Węglowodany: 3,37 g
Dajcie znać czy przepisy przypadły Wam do gustu. A może macie swoje ulubione przepisy na pasty, którymi chcecie się podzielić? Czekam na Wasze pomysły i propozycje!
1 thought on “3 pomysły na… pasty do pieczywa”